Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Sipariş Takibi İletişim
Faydalı Bilgiler

Oto Yedek Parça Hakkında Bilgiler

 Oto yedek parça sektöründe, müşterilere genellikle üç farklı seçenek sunulmaktadır: orijinal parçalar, eşdeğer parçalar ve yan sanayi parçalar. Orijinal parçalar, aracın üreticisi tarafından üretilen ve aracın tamamlayıcı parçalarıdır. Eşdeğer parçalar ise orijinal parçalarla aynı kalitede olan ve farklı bir marka tarafından üretilen parçalardır. Yan sanayi parçaları ise, orijinal parçalardan farklı olarak, farklı bir üretici tarafından üretilen ve araçlarda kullanılan parçaların uygunluğunu garanti eden parçalardır.

Orijinal parçalar, kaliteleri ve performansları açısından en iyi seçenektir. Ancak, bu parçaların fiyatları da diğer seçeneklere göre daha yüksektir. Eşdeğer parçalar ise, orijinal parçalarla aynı kalitede olduğu için daha uygun fiyatlara satılmaktadır. Bu parçalar, orijinal parçaların garantilerine sahip olmadıkları için, bazı müşteriler için güvenilir bir seçenek değildir. Ancak, kaliteli bir eşdeğer parça, orijinal parça gibi aynı performansı sunabilir.

Yan sanayi parçaları ise, en uygun fiyatlı seçenektir. Ancak, kaliteleri orijinal ve eşdeğer parçalara göre daha düşük olabilir. Bu parçalar, aracın performansını ve güvenliğini etkileyebilir ve bazı durumlarda aracın garantisi de geçersiz olabilir.

Müşteriler, araçları için uygun yedek parça seçiminde, bütçeleri ve kalite tercihleri göz önünde bulundurarak karar vermeleri gerekmektedir. Orijinal parçalar, en yüksek kalite ve performansı sunarken, yan sanayi parçaları daha uygun fiyatlıdır. Eşdeğer parçalar ise, iyi bir denge sağlayabilir ve orijinal parçalarla aynı kaliteyi sunabilirler.

 

Ön ve Arka Fren Balatası Tanımı ve Değişim Aşamaları

 

Ön ve arka fren balatası, bir aracın ön tekerleklerinde frenleme yaparken sürtünmeyi sağlayan parçalardan biridir. Balatalar, fren pedalına basıldığında fren disklerine basınç uygulayarak tekerlekleri yavaşlatan veya durduran bir fren sistemi ile çalışırlar.

Fren balataları, zaman içinde aşınır ve değiştirilmesi gerekebilir. Aşınma seviyesi, sürüş tarzı, sürüş koşulları ve aracın modeline göre değişebilir. Balataların aşınma seviyesi düşükse, sesli uyarılar veya fren pedalındaki titreşimler gibi işaretlerle fark edilebilir. Ancak, balatalar çok aşındığında frenleme performansı azalabilir ve tehlikeli olabilir, bu nedenle periyodik olarak kontrol edilmeleri ve gerekirse değiştirilmeleri önemlidir.

Ön ve arka fren balataları temin edilirken özellikle hamurun da aşırı metal ve asbest olmayan balatalar tercih edilmelidir. Hamuru kömür içeren balatalar araç ön ve arka fren diskleri için daha sağlıklıdır aşınma sürecinde diske zarar vermezler.

Ön fren balatasının değiştirilmesi işlemi, genellikle bir otomobil tamirhanesi veya mekanik tarafından yapılmalıdır. Balataların doğru bir şekilde takılması ve kaliteli bir fren performansı sağlamak için fren sistemi bileşenlerinin tamamen kontrol edilmesi gerekir.

Ön ve arka fren balatasının değiştirilmesi işlemi, genellikle bir otomobil tamirhanesi veya mekanik tarafından yapılmalıdır. Ancak, deneyimli bir otomobil sahibiyseniz ve araç mekanikleri konusunda bilgi sahibiyseniz, balataların değiştirilmesini kendiniz yapabilirsiniz. Aşağıdaki adımlar, ön ve arka fren balatası değiştirme işleminin genel bir yöntemidir:

1.      Öncelikle, aracınızın fren sistemini soğuması için en az bir saat bekleyin. Fren sistemleri sıcakken çok yüksek sıcaklıkta olabilir ve balataların çıkarılması ve yenisi takılması sırasında tehlikeli olabilir.

2.      Aracınızı bir rampa veya kriko kullanarak kaldırın ve tekerlekleri çıkarın.

3.      Balata takımını sökün. Bu, balata çıkarma kolu veya tornavida kullanarak yapılabilir. Dikkatlice balatayı çıkarın ve fren pistonunu kontrol edin.

4.      Fren pistonunu geri çekmek için bir fren piston aracı kullanın. Bu araç, fren pistonunun fren balatasının sıfır pozisyonuna dönmesini sağlar.

5.      Yeni balataları takın ve balata takımını geri monte edin.

6.      Yeni balataların doğru çalışması için aracı hareket ettirmeden önce fren pedalını birkaç kez basarak fren sistemini yeniden basınçlandırın. Özetle fren pedalının  boşluğunu alın.

7.      Tekerlekleri takın ve aracı indirin.

8.      Balataları değiştirdiğiniz tekerleklerin fren sistemini test edin. Boş bir alanda aracı yavaşça hareket ettirin ve fren pedalına basın. Frenleme performansını kontrol edin.

9.      Ön veya  arka  fren balataları disk yüzeyi ile aynı şekli alana kadar  fren mesafeniz bir  miktar uzayabilir. Alışma süreci dediğimiz  bu süreç  tamamlanana kadar  fren  mesafenizi iyi  ayarlamalısınız.

Balataların değiştirilmesi işlemi aracın modeline göre farklılık gösterir, bu nedenle araç kılavuzunu okumanız önerilir. Ayrıca, fren sistemi bileşenlerinin doğru bir şekilde kontrol edilmesi ve takılması için deneyimli bir mekanik veya tamirciye danışmanızı öneririz.

 

 

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

%100 ÜRÜN KALİTESİ

Tüm ürünlerimiz sizlere orijinal,eşdeğer veya logosuz orjinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla güvenli ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.